Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CACPK6398D1ZO
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Soap Type | Beauty Soap |
| Ingredient Base | Almond With Milk |
| Pack Type | Pack of 5 |
| Weight | 100 g |
| Pack Size | Pack of 5 |
| Skin Type | All Skin Type |
| Key Benefit | Glow, Soft Skin, Moisturizing, Refreshing |
| Key Ingredient | Coconut Oil, Aloe Vera, Glycerin, Turmeric, Milk Cream |
| Fragrance | Milky |
| Brand | Super Pride |
| Color | White |
| Form | Bar |
| Packaging Type | Laminated Paper |
| Usage | Body, Hand, Face, Bath, Baby |
| Pack Of | 5 |
| Key Ingredients | Almond Oil |
| Shelf Life | 24 Months |
| Ideal For | Unisex |
| Shape | Oval |
| Country of Origin | Made in India |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Additional Information:
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 600 Piece |
| Key Ingredient | Sandalwood |
| Pack Size | 100 g |
| Weight | 100g |
| Pack Type | Pack of 5 |
| Concern | Moisturizing, Skin Whitening |
| Fragrance | Sandal |
| Key Benefit | Moisturizing, Glow, Soft Skin, Refreshing |
| Key Ingredients | Rose, Lemon, Sandal, Turmeric, Aloe Vera |
| Brand | Super Pride |
| Soap Type | Beauty Soap |
| Purpose | For Regular Use |
| Skin Concern | Skin Brightening |
| TFM (Total Fatty Matter) % | Grade 2 (70-75%) |
| Fragrance Type | Floral |
| Form | Bar |
| Ideal For | Unisex |
| Packaging Type | Paper Wrapper |
| Shape | Oval |
| Usage | Personal Care |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Additional Information:
Approx. Rs 10.48 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Sandal Type | Sandal And Turmeric |
| Packaging Size | 100gm |
| Weight | 100 g |
| Skin Type | All Skin Type |
| Variant | Sandal |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Fragrance | Mild Sandal |
| Key Benefit | Glow, Soft Skin, Moisturizing |
| Key Ingredient | Sandalwood Oil, Tea Tree Oil, Glycerin, Turmeric |
| Form | Solid Bar |
| Pack of | 5 |
| Pack Type | Pack of 5 |
| Brand | Prime Glow |
| Soap Type | Beauty Soap |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Laminated Paper |
| Pack Size | 5 Piece |
| Shape | Fancy Shape |
| Usage | Personal Care, Hotel Amenity |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 23.81 / PackGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5600 Pack |
| Packaging Size | 50gm |
| Pack Size | 50 g |
| Pack Type | Pack of 4 |
| Soap Type | Beauty Soap |
| Skin Type | Combination |
| Key Benefit | Soft Skin, Refreshing, Moisturizing |
| Key Ingredient | Sandalwood Oil, Turmeric |
| Key Ingredients | Turmeric, Almond Oil, Sandal |
| Brand | Super Pride |
| Purpose | For Regular Use |
| Shelf Life | 24 months |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Ideal For | Unisex |
| Form | Solid Bar |
| Shape | Oval |
| Usage | Personal Care |
| Paraben Free | Yes |
| 50gm*4 pcs set | 70 set/box |
50GM SOAP (PACK OF 4)
Available in 4 variants :
ALOE-NEEM, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 4 units of SUPER PRIDE Bath Soap (50g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Approx. Rs 10.48 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Net Weight | 100g |
| Packaging Type | Pack of 5 |
| Soap Type | Glycerin Based |
| TFM Grade | Grade 2 (70-75%) |
| Key Ingredients | Milk, Almond |
| Form | Oval |
| Color | Light Pink |
| Is It Medicated | Non Medicated |
| Fragrance | Rose |
| Country of Origin | Made in India |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 5 variants :
ROSE, SANDAL, LIME, ALOE-NEEM & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of PRIME GLOW Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Skin Type | All Skin Types |
| Packaging Size | 100gm |
| Concern | Reguler Use |
| Pack Size | 100 g |
| Key Ingredients | Turmeric, Vitamin C, Milk, Saffron |
| Soap Form | Solid Bar |
| Fragrance | Floral |
| Usage/Application | Bath Soap |
| Features | Beauty Soap |
| Free From | SLS Free, Paraben Free, Alcohol Free |
| Usage Area | Face And Body |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Laminated Paper |
| Country of Origin | Made in India |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Additional Information:
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Key Ingredient | Sandalwood |
| Weight | 100g |
| Concern | Skin Whitening, Oil Control, Moisturizing |
| Skin Type | All Skin Types |
| Fragrance | Sandal |
| TFM (Total Fatty Matter) % | Grade 2 (70-75%) |
| Form | Bar |
| Packaging Type | Combo Pack |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Additional Information:
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Pack Size | 100 g |
| Packaging Size | 100gm |
| Pack Type | Pack of 5 |
| Soap Type | Beauty Soap |
| Variant | Moisturising |
| Skin Type | All Skin Types |
| Key Benefit | Soft Skin, Whitening, Moisturizing, Glow |
| Key Ingredient | Glycerin, Neem, Coconut Oil, Aloe Vera, Sandalwood Oil, Turmeric |
| Purpose | For Skin Softening |
| Brand | SUPER PRIDE |
| Fragrance Type | Floral |
| Form | Solid Bar |
| Shape | Oval |
| Usage | Personal Care |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Additional Information:
Approx. Rs 10.48 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 600 Piece |
| Ingredient Base | Turmeric With Sandal |
| Skin Type | All Skin Types |
| Weight | 100 g |
| Form | Bar |
| Usage | Bath |
| Fragrance | Sandal |
| Ingredient | Turmeric |
| Color | Sandal |
| Pack Size | Pack of 5 |
| Feature | Beauty Soap |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 5 variants :
ROSE, SANDAL, LIME, ALOE-NEEM & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of PRIME GLOW Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Explore More Products
© Ahmedabad Multichem Trade Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited