Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CACPK6398D1ZO
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Pack Size | 100 g |
| Weight | 100g |
| Packaging Size | 100gm |
| Pack Type | Pack of 5 |
| Soap Type | Beauty Soap |
| Concern | Moisturizing |
| Key Ingredients | Almond Oil, Lemon, Rose, Turmeric, Almond Oil, Turmeric, Lemon, Sandal, Sandal, Rose |
| Key Benefit | Refreshing, Moisturizing, Soft Skin, Glow |
| Fragrance | Rose |
| Brand | SUPER PRIDE |
| Purpose | For Regular Use |
| Shelf Life | 24 months |
| TFM (Total Fatty Matter) % | Grade 2 (70-75%) |
| Fragrance Type | Floral |
| Form | Bar |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Packaging Type | Combo Pack |
| Ideal For | Unisex |
| Shape | Oval |
| Usage | Personal Care |
| Paraben Free | Yes |
| 100gm*5pcs Bunch | 30 pkts/box |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Additional Information:
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Sandal Type | Sandal And Turmeric |
| Skin Type | All Skin Type |
| Weight | 100 g |
| Ingredient | Sandalwood |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Fragrance | Sandal Floral |
| Key Ingredient | Sandalwood, Glycerine, Turmeric |
| Form | Solid Bar |
| Pack of | 5 |
| Brand | Super Pride |
| Packaging Type | Laminated Paper |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage | Unisex, Women, Body, Face, Face And Body, Men |
| Pack Size | 5 Piece |
| Pack Type | Wrapper |
| Ideal For | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Approx. Rs 12 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Net Weight | 100g |
| Key Ingredient | Glycerin |
| Weight | 100g |
| Packaging Type | Pack of 5 |
| Soap Type | Beauty Soap |
| Concern | Moisturizing |
| TFM Grade | Grade 2 (70-75%) |
| Key Ingredients | Rose, Aloe Vera, Lemon, Lavender |
| Form | Oval |
| Color | Pink |
| Brand | Super Pride |
| Shelf Life | 24 months |
| Purpose | For Regular Use |
| Skin Concern | Skin Brightening |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Ideal For | Unisex |
| Fragrance | Rose |
| Shape | Oval |
| Paraben Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
100GM SOAP (PACK OF 5)
Available in 4 variants :
ROSE, SANDAL, LIME & MILK-ALMOND.
About this item...
Contains: 5 units of SUPER PRIDE Bath Soap (100g each)
(1) HIGH QUALITY: High TFM that keeps your skin healthy and glowing
(2) CONTAINS NATURAL OILS: Gives you soft and beautiful skin
(3) SANDALWOOD: heals the skin with its anti-blemishing and nurturing properties
(4) TURMERIC: known for its anti-septic and healing properties
(5) ENRICHED WITH GOODNESS OF LIME : Leaves your skin feeling fresh and soft
(6) LASTING FRAGRANCE: Long-lasting refreshing fragrance that keeps you fresh and confident all day
(7) SUITABLE FOR: Bathing soap for all skin types and all age groups
Explore More Products
© Ahmedabad Multichem Trade Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited