Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CACPK6398D1ZO
Approx. Rs 22.04 / BottleGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 Bottle |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500 ml |
| Brand | Super pride |
| Form | Liquid |
| Suitability | Indian Toilet, Western Toilet |
| Fragrance | Unscented |
| Quantity Per Pack | 24 pics per Box |
| Color | Dark Blue |
| Application | Wash Basin, Urinal, Toilet Bowl, Wall Tiles, Bathroom Floor |
| Feature | Stain Removal, Thick Formula |
| Type Of Packaging | Bottle |
| pH Level | Acidic |
| Manufactured And Marketed By | Ahmedabad Multichem Trade Solutions Put Ltd. |
We Ahmedabad Multichem Trade Solutions Pvt Ltd are engaged in Manufacturing and Exporting a high quality range of Washing Powder, Detergent Cake, Dishwashing Bar and Liquid, Floor Cleaner Liquid, Liquid Hand Wash and many more cleaning products.
Additional Information:
Approx. Rs 22.04 / BottleGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 Bottle |
| Chemical Base | Acidic |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500ml |
| Brand | Super Pride |
| Key Features | Germ Protection, Tough Stain Rmv, Thick Formula, For Hard Water |
| Suitability | Western Toilet, Indian Toilet |
| Fragrance | Unscented |
| Recommended For | Tiles & Grout, Urinal, Toilet Bowl |
| Color | Dark Blue |
| Quantity Per Pack | 24 Bottle/Box |
| Physical Form | Thick Liquid |
| Application | Urinal, Wall Tiles, Bathroom Floor, Wash Basin, Toilet Bowl |
| Packaging Type | Bottle |
| Feature | Stain Removal, Thick Formula |
| Type Of Packaging | Bottle |
| pH Level | Acidic |
| Usage/Application | For Toilet Cleaning |
| Country of Origin | Made in India |
We Ahmedabad Multichem Trade Solutions Pvt Ltd are engaged in Manufacturing and Exporting a high quality range of Washing Powder, Detergent Cake, Dishwashing Bar and Liquid, Floor Cleaner Liquid, Liquid Hand Wash and many more cleaning products.
Details:-
Specially designed for lasting freshness
Kill 99.9% of germs.
Kills outdoor causing germs
Also Available in:-
250ml packaging
Cleaner and Shiner Combo is also availlable
Additional Information:
Approx. Rs 80 / LitreGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 200 Litre |
| Pack Size | 200 L |
| Dilution Ratio | 1:6 |
| pH Level | Strong Acidic |
| Application Area | Urinal, Bathroom Floor, Toilet Bowl, Wash Basin |
| Suitable For | Industrial, Housekeeping, Office, Hotel, Airport, Hospital, Mall |
| Fragrance | Unscented |
| Packaging Size | Greater Than 100L |
| Form | Concentrate |
| Color | Dark Blue |
| Feature | Stain Removal, Low Foam |
| Packaging Type | Drum |
| Pack Type | Drum |
| Usage/Application | Toilet Cleaner |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 80 / LitreGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Litre |
| Dilution Ratio | 1:6 |
| pH Level | Strong Acidic |
| Application Area | Wash Basin, Urinal, Bathroom Floor, Toilet Bowl |
| Suitable For | Office, Hotel, Hospital |
| Fragrance | Unscented |
| Packaging Size | Greater Than 100L |
| Form | Concentrate |
| Brand | Super Pride |
| Color | Blue |
| Shelf Life | 12 months |
| Feature | Low Foam |
| Pack Type | Drum |
| Usage/Application | Toilet Cleaner |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Size | 100 L |
We Ahmedabad Multichem Trade Solutions Pvt Ltd are engaged in Manufacturing and Exporting a high quality range of Washing Powder, Detergent Cake, Dishwashing Bar and Liquid, Floor Cleaner Liquid, Liquid Hand Wash and many more cleaning products.
About this item
· Suitable for both coloured and white clothes
· Retains new-like shine
· It works on coloured as well as white garments with excellent fragrance.
· Removes tough stains such as tea|| coffee|| turmeric|| curry|| ketchup and chocolate with just one product
· One-stroke application gets rid of tough dirt with minimal effort
· Cuff and collar specialist
· Gentle on both your clothes and your hand
· Makes your laundry ea
Explore More Products
© Ahmedabad Multichem Trade Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited