Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CACPK6398D1ZO
Approx. Rs 16.70 / PackGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Weight | 500 g |
| Application | Laundry purpose |
| Quality Grade | Medium |
| Usage | Hand & Machine Wash |
| Color of Powder | White |
| Fragrance | Lemon |
| Type | Powder |
| Packaging Type | Packet, Bag |
| Brand | Super Pride |
| Packaging Size | 500GM/Packet |
| Usage/Application | Laundry |
| Form | Powder |
| Key Feature | Stain Removal, Color Safe, Brightening, Hard Water Formula |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Quantity Per Bag | 50 Packet Per Beg |
Super pridel matic front load laundry detergent produces the right amount of foam that protects your expensive front load machine from choking or clogging
Super Pride matic front load laundry detergent dissolves completely leaving no residue on your clothes on in the machine
Super Pride matic front load laundry detergent is the no.1 matic detergent and is recommended by leading washing machine manufacturers
Super Pride matic front load laundry detergent is designed to work in high water level (20 liters) of front load washing machines
Approx. Rs 840 / BagGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 50 Bag |
| Quality Grade | Economy |
| Product Type | Detergent Powder |
| Weight | 30 kg |
| Skin Type | All Type Skin |
| Foaming Level | Medium |
| Application | Commercial, Hospitality, Industrial |
| Enzyme | With Enzyme |
| Fragrance | Floral Scent |
| Gender | Unisex |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | Sacks |
| Packaging Size | 30 kg |
| Usage/Application | Laundry |
| Appearance | Speckled |
| Features | With Enzymes, Brighteners |
| Suitable For | Laundry Services, Hand Wash, Hospitality, Machine Wash |
| Machine Compatibility | Front Load, Top Load, Hand Wash |
| Water Compatibility | All Water Types |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Blue |
Approx. Rs 33.23 / PackGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1500 Pack |
| Weight | 1 kg |
| Application | Laundry purpose |
| Quality Grade | Medium |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Usage | Hand & Machine Wash |
| Color of Powder | White |
| Fragrance | Lavender |
| Type | Powder |
| Brand | Super Pride |
| Usage/Application | Laundry |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouch |
| Key Feature | Brightening, Hard Water Formula, Color Safe, Stain Removal |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White And Blue |
We Ahmedabad Multichem Trade Solutions Pvt Ltd are engaged in Manufacturing and Exporting a high quality range of Washing Powder, Detergent Cake, Dishwashing Bar and Liquid, Floor Cleaner Liquid, Liquid Hand Wash and many more cleaning products.
About this item
Additional Information:
Approx. Rs 16.70 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Application | Laundry purpose |
| Weight | 500 g |
| Quality Grade | Medium |
| Usage | Hand & Machine Wash |
| Color of Powder | White |
| Type | Powder |
| Fragrance | Lemon |
| Brand | Super Pride |
| Packaging Size | 25KG |
| Pack Type | Packet |
| Usage/Application | Laundry |
| Packaging Type | Pouch |
| Key Feature | Brightening, Hard Water Formula, Color Safe, Stain Removal |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 33.23 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1500 Kg |
| Weight | 1 kg |
| Application | Laundry purpose |
| Quality Grade | Medium |
| Usage | Hand & Machine Wash |
| Fragrance | Jasmine |
| Color of Powder | White |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Super Pride |
| Key Feature | Brightening, Color Safe, Stain Removal, Hard Water Formula |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
We Ahmedabad Multichem Trade Solutions Pvt Ltd are engaged in Manufacturing and Exporting a high quality range of Washing Powder, Detergent Cake, Dishwashing Bar and Liquid, Floor Cleaner Liquid, Liquid Hand Wash and many more cleaning products.
Additional Information:
Approx. Rs 50 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1500 Kg |
| Quality Grade | Medium |
| Color | White |
| Foaming Level | High |
| Enzyme | With Enzyme |
| Fragrance | Jasmine |
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 30 kg |
| Usage/Application | Laundry |
| Appearance | Speckled |
| Brand | Super Pride |
| Suitable For | Hand Wash, Laundry Services, Hospitality, Machine Wash |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Details:-
Loose powder rates depends on your required quality.
Approx. Rs 28 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 Kg |
| Quality Grade | Medium |
| Product Type | Detergent Powder |
| Color | White with Blue Speckles |
| Min Order Quantity | 2000 kg |
| Service Type | Job Work, Bulk Supply, Private Label, Contract Mfg |
| Foaming Level | Medium |
| Fragrance | Standard Scented |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Size | 30 kg |
| Appearance | Speckled |
| Suitable For | Hospitality, Machine Wash, Hand Wash, Laundry Services |
| Country of Origin | Made in India |
|
|
Explore More Products
© Ahmedabad Multichem Trade Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited